Український поет Борис Олійник, якого також запросили на урочистості, сказав “Хрещатику”: “Раїч віддав нам честь, коли обрав Могилянку для навчання, яка на той час була найповажнішою академією у Європі”.

У понеділок сербський народ відзначив своє національне свято — День незалежності. Символічно, що саме цього дня на одному з навчальних корпусів Національного університету “Києво-Могилянська академія” урочисто відкрили меморіальну дошку на честь Йована Раїча. Відомий сербський історик, дослідник, архімандрит у 1756 році закінчив уславлений київський заклад. Здобувши блискучу освіту, Йован Раїч повернувся на батьківщину, в Сремський-Карловець, де заснував богословську школу і там викладав. В 1772 році прийняв постриг і невдовзі став архімандритом Ковільського монастиря. Про вагоме значення творчого спадку Раїча свідчить той факт, що до середини XIX сторіччя його наукові праці брали за основу майже всі сербські монографії з історії.

В урочистому відкритті меморіальної дошки взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Сербія в Україні Горан Алексич, державний секретар Міністерства культури Сербії Надіца Мамерова, президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт.

Пані Мамерова висловила радість, що віднині в Києві буде пам’ятний знак про їхнього славетного земляка. “Йован Раїч чимало зробив для патріотичного становлення сербів, у формуванні їхньої національної свідомості”,— зазначила вона.
Горан Алексич зауважив, що доволі символічним є відкриття меморіальної дошки неподалік сербського посольства. “Йован Раїч зробив вагомий внесок у відносини між нашими народами,— сказав сербський гість.— Навчання в Україні допомогло йому стати видатним вченим європейського рівня. Його часто називали сербським Златоустом. Орієнтуючись на Могилянську академію, він відкрив школу богослов’я в Сербії”. Пан Алексич подякував Київській міськдержадміністрації за всебічну допомогу та оперативну реалізацію задуму, розуміння і підтримку.

За словами Сергія Квіта, цією акцією в університеті розпочинають великий проект з увічнення пам’яті видатних могилянців.

За словами начальника Головного управління культури і мистецтв КМДА Світлани Зоріної, ідея вшанувати видатного науковця виникла в сербської сторони. “Керівництво Могилянки підтримало задум і виділило місце для меморіальної дошки,— пояснила пані Зоріна.— Столична влада виконала роль посередника. Адже зробила все, аби прискорити оформлення дозвільної документації”. Вона додала, що автором меморіальної дошки є відомий український скульптор Микола Рапай.