Гроші на проект вже виділено. Проте до реконструкції приступити не можуть, поки землю під будівлею у власність міста не повернуть. Зараз ця земля належить приватній компанії «Будхол».

А поки будівля чекає на реконструкцію, у майбутній опері  продають шуби і трикотаж, а історичний фасад майже не видно за рекламними плакатами і банерами.

Не дивлячись на жалюгідний стан всередині будинку можна побачити ще багато чого цікавого — голову Леніна, годинникову вежу і багато ліпнини.

Тверезість і трамваї

У 1902 році завдяки Товариству тверезості на Лукянівці з’явився справжній терем. Товариство замовило у архітектора Михайла Артинова проект народного будинку, де можна було б проводити благодійні заходи.

Артинов оформив будинок у так званому «російською» стилі.  То був червоно-білий казковий терем. У його стінах працювали бібліотека, чайна, вечірні класи. В  великому залі проводилися популярні лекції і спектаклі, на яких виступали учні Миколи Лисенка. З 1910 року там був кінотеатр.

Після революції у колишньому народному будинку розмістили так званий «робітничий театр», а потім клуб трамвайників.

Ленін на підлозі

Клуб трамвайників розміщувався в будівлі до 2005 року. Оперна діва Євгенія Мірошниченко запропонувала перетворити його на оперу.  Під цю ідею створили комунальне підприємство «Мала опера». Проте приміщення без ремонту у жалюгідному стані перебуває вже 7 років.

Більше того, землю під будівлею київська влада  примудрилася здати в оренду приватній компанії «Будхол».

Тріщині на стінах і стелі, штукатурка, що обсипається, напівзруйнований актовий зал з величезним портретом Леніна і ліпнина у вигляді серпа і молота — такий вигляд має зараз центральний актовий зал.

Директор «Малої опери» Олександр Чуніхін жаліється, що у спадок від трамвайників йому залишилася напівзруйнована бібліотека.

«Тут була прекрасна бібліотека. Тисячі видань. Вони,коли виїжджали все це знесли у підвал, де дуже висока вологість. Там вода фактично стоїть. Книжки руйнувалися. Ми почали їх витягувати, щоб хоч щось врятувати», — розповів Чуніхін.

В грудні 2011 року голова КМДА Олександр Попов обіцяв, що Мала опера дочекається реконструкції наступного року.  Мовляв, до ремонту будівлі візьмуться, щойно повернуть землю під нею у власність міста і приватна компанія нібито на це вже погодилась.

В Головному управління культури КМДА news.tochka.net пояснили, що реставрацію будинку включили до Програми соціально-економічного розвитку Києва на 2012 рік, а  роботи намічено виконати у 2012-2013. Чуніхін каже, що на перший етап вже пообіцяли виділити 6,5 млн. гривень.