Дідусь Вольф, який любив актрис і вчитися
У 1911 році в Київ приїхав вступати в Комерційний інститут 22-річний уродженець Бреста, син майстра-склодувів Вольф Шліомовіч Висоцький. Вольф вступив на економічне відділення інституту, який перебував тоді на розі нинішнього бульвару Шевченка і вулиці Пирогова (нині Педагогічний університет імені Драгоманова).
Провчившись два семестри, він вирішив вступити в армію. Гра коштувала свічок: в цьому випадку йому покладався лише один рік дійсної служби. Відбувши його в 165-му піхотному Луцькому полку (казарми були на Дегтярівській вулиці) і навіть удостоївшись ювілейної медалі на честь 300-річчя дому Романових, Висоцький повернувся до інституту. У жовтні 1917 року він отримав диплом і звання кандидата економічних наук другого розряду.
Але цього здалося мало. І Вольф Висоцький вступив на юридичний факультет Київського університету. Закінчивши і його, в 1919-му він вступив ще в Київський інститут народного господарства. Ймовірно, «теоретичні» спеціальності були на той складний час недостатньо затребувані, а треба було утримувати родину — мати-старуху (батько помер), дружину і двох синів. Тому Володимир Семенович Висоцький (так переписав своє ім’я-по батькові колишній Вольф Шліомовіч) став студентом комерційно-технічного факультету на виробничо-промисловому відділенні.
Він спробував організувати кустарну майстерню з виробництва театрального гриму, а під час НЕПу успішно працював на косметичному виробництві. До речі, у цій сфері з ним співпрацював брат Леон — видатний інженер-хімік, теж вчився в Київському комерційному інституті.
Але і попередньої кваліфікації власник трьох вищих освіт не забував. Наприклад, у Москві (куди переїхав у 1926 році Володимир Висоцький і де в 1938-м у нього народився онук-тезка) він із знанням справи виконував обов’язки юрисконсульта, комерційного директора і т.п. Помер Володимир Семенович-старший у 1962-му, до кінця своїх днів зберігаючи ясність розуму та любов до життя.
Бабуся Ірадіада, яка мала п’ять імен
Ще студентом, в 1915-м, Вольф Висоцький одружився. Його обраниця народилася в сім’ї заможного мешканця Житомира Евсея Бронштейна. Цікаво, що у бабусі Володі Висоцького за різними документами можна нарахувати дві дати народження і цілих п’ять імен! Метрична запис про її народження відноситься до 1891 року, і оформлена вона там як Дебора.
Але у запису про шлюб з Вольфом Висоцьким вона фігурує як Дора, і рік її народження якимось чином перетворюється на 1893-й. Далі, до часу революції, вона пишно іменується Ірадіадой. А родичі та друзі найчастіше називали її Іриною. Ось уже чотири імені. П’яте з’явилося пізніше.
Отримавши медичну освіту в акушерсько-фельдшерській школі, Дебора-Дора-Ірадіада зрештою освоїла спеціальність, близьку до «бізнесу» чоловіка, і стала косметологом. Золотоволоса, жива, дотепна, вона була дуже яскравою жінкою. Знала собі ціну і не дозволяла собою командувати. Ну а чоловік її, треба визнати, не вважав себе тісно пов’язаним узами подружньої вірності. І у нього виникали захоплення на стороні. Може бути, найбільше дружину роздратував його роман з Ельгой Аренс — популярною в той час у Києві естрадною співачкою.
І хоча в Москву подружжя все ж таки переїхали разом, цей шлюб був приречений. Володимир Семенович залишився в Москві, де завів нову сім’ю. А Ірадіада Евсеєвна повернулася до Києва.Коли наше місто окупували німці, вона продовжувала жити тут. Це загрожувало їй, єврейкі, загибеллю. І в 1942-м вона оформила церковний шлюб з Георгієм Лукичем Семененко, і записалася як православна. З тих пір колишня Дора Евсеєвна Висоцька стала Дариною Олексіївною Семененко. Саме це ім’я написане на її могилі на Байковому кладовищі.

В цьому будинку на Франка, 20 Володимир Висоцький часто відвідував бабусю і дядька, які переїхали сюди після війниДо самої своєї смерті в 1970-му вона жила в комунальній квартирі в старому будинку на Івана Франка, 20. Цю адресу добре знав Володя Висоцький — її перший онук, в якому вона душі не чаяла. У кожний свій приїзд він не забував відвідати бабусю. До речі, Дар’я Олексіївна обожнювала театр, не пропускала жодної прем’єри. І коли Володя, кинувши інженерно-будівельний інститут, подався в актори — вона як ніхто інший з рідні зрозуміла і підтримала його.
Папа Семен, який був молодшим самого себе
У багатьох біографіях Володимира Висоцького можна прочитати, що батько його народився в 1915-му, але це невірно. Дату йому переправили, щоб раніше віддати вчитися. А у київській метричній книзі зберігся запис про народження Семена Висоцького 18 червня (1 липня) 1916 року.
В цей час сім’я молодого подружжя Висоцький жила на бульварно-Кудрявській вулиці (нині Воровського), в будинку № 42. Це невисока старенька будова збереглася до сих пір поруч з площею Перемоги. Щоправда, у кварталі, де стоїть будинок, ведеться масштабна реконструкція, і немає впевненості, що в подальшому він вціліє. Звичайно, батько Володимира Висоцького — це не сам славетний співак, поет і артист, тому начебто немає підстав зберігати будинок на Воровського, 42, де народився Семен Володимирович, як пам’ятник історії. Але … хіба не варто все-таки подбати про збереження такої своєрідної реліквії?
Семен Висоцький навчався у київських школах — спочатку на Воровського, 24, потім на Ірининській, 4. Переїхавши з батьком до Москви, закінчив політехнікум зв’язку, отримав офіцерське звання. Одружився — і разом з Ніною Максимівною Висоцькою почав вирощувати перворідного. А в 1941-му був мобілізований і пройшов всю війну з численними бойовими нагородами, зустрівши перемогу в Празі. Тільки в 1945-му знову побачив свого сина Володю, якого залишив трирічним малюком, — і подарував йому свої майорскі погони. «Взял у отца на станции погоны, словно цацки, я…»
Так вийшло, що батько і мати Володі, подібно дідусю та бабусі, розійшлися. Їхній син жив у родині батька (який по службі переїжджав з міста в місто) і його нової дружини Євгенії Степанівни; деякий час Семен Володимирович служив у штабі Київського військового округу, і в ті роки — на початку 50-х — Володя вперше відвідав Київ.
Дядько Олексій, який розповів племінникові про війну
Бувало, що Висоцький приїздив і до свого дядька Олексія. Другий син Володимира Висоцького-старшого, як і старший брат Семен, народився в Києві. Після розлучення батьків Олексій жив то в Москві, то в Києві.Був безшабашним хлопцем, захоплювався боксом. Він став офіцером-артилеристом, Геройські воював, командував дивізіоном, війну закінчив начальником штабу бригади. Але кар’єри так і не зробив.
Перш за все тому, що мав честь та гідність. Коли побачив, що якийсь чинуша «підбиває клин» до його красуні-дружини Олександри — сказав йому перед строєм все, що про нього думав. І незабаром був звільнений … Після цього Олексій Володимирович проявив себе неабияким майстром військового нарису, працював і в документальному кіно.
Його племінник дуже любив «дядю Льошу», дружив з його дітьми, залюбки слухав яскраві дядькові розповіді про пережите на фронті. Дослідники творчості Володимира Висоцького визнають: у його знаменитих військових піснях безпосередньо позначилися сюжетні колізії, підказані свого часу братами-офіцерами — батьком і дядьком, Семеном та Олексієм Висоцькими.
Немає вже в живих ні батька, ні «дяді Льоші». Але пам’ять про «київські гілки» роду не згасає. Нещодавно двоюрідна сестра Володимира Висоцького — Ірена Олексіївна Висоцька — опублікувала в Москві книгу своїх спогадів, підкріплених документами, під назвою «Мій брат — Висоцький».