– Набирати воду найкраще, зрозуміло, на Хрещення (19 січня) та в дні цілителя Пантелеймона (9 серпня), Козьми та Дем’яна (1 липня), Агапіта Печерського (1 червня та 28 вересня) тощо. Також для цього якнайкраще підійдуть усі дні тих чи інших святих, діяльність яких було пов’язано із зціленням від будь-яких хвороб, – розказав нам секретар Київської митрополії УПЦ МП протоієрей Віталій Косовський. 

Серед найповажніших вод-них святинь він назвав нам джерела святих засновників Києво-Печерської лаври Антонія та Феодосія, інші лаврські джерела, джерела Феофанії, Фролівського монастиря, храму Святителя Миколая на вулиці Фрунзе.

Ключ віри

Джерела, що носять імена Феодосія та Антонія Печерських, відомі досить давно. За свідченнями їхніх сучасників, засновники Києво-Печерської лаври знайшли та викопали колодязі з водою власноруч. Відомі історії, коли сюди за допомогою прийшов чоловік, який хворів на проказу, а до цього лікувався у звичайних лікарів та навіть удавався до різноманітних ворожок. Останньою надією для нього були вже тоді відомі лаврські джерела, проте цілюща вода йому напрочуд не допомогла. Відтоді вважається, що вода з цих двох криниць зцілює майже від усього, але тільки тих, хто щиро вірить у Бога. 

Також біля Лаври є менш відоме джерело: якщо пройти від храму на честь ікони Пресвятої Богородиці «Живоносне Джерело» праворуч по Дніпровській набережній, то можна побачити акуратні сходи, які ведуть до джерела Божої Матері. Люди ще його називають слізьми Пресвятої Богородиці через солонуватий смак. Серед киян ходять історії, що саме ця вода лікує від такої тяжкої хвороби, як рак. 

Де знайти: вул. Лаврська, 15, Нижня лавра, спуститися нижче кам’яними сходами від Хрестовоздвиженської церкви та входу до Ближніх печер.

Від болів та мук

У парку Феофанія та поблизу Свято-Пантелеймонівського жіночого монастиря можна знайти декілька цілющих криниць. Найвідоміше з них – цілителя Пантелеймона. За легендою, таке ім’я йому дав старець Іринарх, який за допомогою молитов зумів провести сюди воду, яка унікальним способом підіймалася до монастиря вгорупо схилу. Сталося це тільки після того, як Іринарх освятив джерело, присвятивши його Пантелеймонові. Киян тут можна побачити в будь-яку пору року та в будь-який час дня – вони вважають, що ця вода допомагає від різних хвороб, позбавляє фізичних та духовних болів, нестерпних переживань. 

Де знайти: Феофанія (вул. Лебедєва, 19), але до самого джерела, над яким встановлено хрест, краще дійти з боку вулиці Метрологічної, стежачи за покажчиками.

Вода з каменя

Практично в самому центрі Флорівського монастиря біля Вознесенського храму б’є давнє цілюще джерело імені святих Флора та Лавра. Не помітити його важко: воно виглядає як камінь, з якого тече чиста вода, що має трохи жовтуватий відтінок через свою насиченість залізом. За легендою, Флор та Лавр були близнюки, вони працювали каменярами, мурували храми, розповідали про християнство язичникам, повертали зір, лікували худобу. За віру їх було живими кинуто в колодязь та закопано, проте їхні тіла залишилися нетлінні, набувши цілющих властивостей. Відтоді прийнято вважати, що в цих святих варто просити удачі в навчанні, здоров’я для домашніх тварин та позбавлення хвороб зору. 

Де знайти: вхід до монастиря з боку вулиці Притисько-Микільської, що неподалік Контрактової площі.

Від Палестини до Києва

Йорданське джерело, як його називають у столиці, збереглося із ХІ сторіччя. Храм та монастир біля джерела були зруйновані, наразі тут діє тимчасова церква. Перша згадка студні під цим ім’ям датується 1530 роком, коли паломник-киянин, відвідуючи Палестину та молячись у річці Йордан, уронив у воду кухлика. А знайшов його випадково, коли набирав воду в київському джерелі. Саме тоді джерело стали називати Йорданським та вважати святим. Наразі цей тимчасовий храм функціонує при психоневрологічному диспансері, і місцеві розповідають багато історій про зцілення та полегшення страждань душевнохворих лише від однієї склянки такої води. У киян заведено вмиватися та обливатися водою з цієї студні, щоби позбутися гріхів. Біля джерела зараз будують перший у Києві храм із закритою купіллю для занурення. 

Де знайти: вул. Фрунзе, 47.