Коли з’явилося віконечко у напруженому робочому розкладі, вирішила вихідними сходити на якусь цікаву екскурсію. Зайшла на сайт https://www.interesniy.kiev.ua/ru/ і рішення, що подивитися, прийшло відразу. Повз цей будинок на Липський я ходила щодня на роботу багато років поспіль. Навіть кілька разів відвідувала в ньому художні виставки, але про історію цієї будівлі нічого не знала. І от така нагода!
Цей будинок побудували 1912 році для родини княгині Наталії Уварової, яка походила зі славетного роду знаменитих меценатів Терещенків.
Про його більш ніж 100-річну історію розповідати не буду – у мережі багато цікавих та змістовних статей. Лише поділюся своїми враженнями та думками.
Перше. Більшість із нас – заклопотані повсякденними проблемами – бачать лише верхівку айсберга дійсності, яка нас оточує. Глибше подивитися немає часу. А там стільки цікавого! Знайдіть хвилинку та пірнайте у безодню цікавих фактів та історій.
Друге. Платимо чималенькі гроші, щоб помилуватися шедеврами архітектури за кордоном. А у нас під боком – свої Версалі – нічим не гірші.
Третє. Історія йде колом. Колись Наталія Уварова займалася облаштуванням свого розкішного будинку, сподіваючись прожити в ньому довгі роки щасливого подружнього життя, а закінчила свій земний шлях у паризькій маленькій мансарді на 97 році життя самотньою та сповненою гірких спогадів. А будинок довгі 60 років був власністю КДБ і перетворився на місце людських страждань. (Хтось із дослідників писав, що в очікуванні допитів та тортур люди роздивлялися на стелях розкішну ліпнину та безтурботних янголяток-путті). Чи могла таке уявити графиня? А зараз на Сході нашої країни тисячі сімей теж залишилися без рідних осель…
Дуже прикро, що така архітектурна перлина перебуває у занедбаному стані, а у розкішних будуарах –роздягальні та кабінети орендарів. За кордоном такі будівлі є розкрученими туристичними об’єктами. Шкода, що у нас немає меценатів такого рівня, як клан цукрових магнатів Терещенків, які 80% свого прибутку витрачали на благодійність, а жінки наших олігархів не працюють на благо суспільства, як свого часу графиня Наталія Уварова працювала акушеркою у пологовому будинку, який обладнала власним коштом.
P.S.:
Приємним бонусом до екскурсії став концерт у бальній залі співака Олександра Федоренка, який виконав пісні всесвітньо відомого шансоньє Олександра Вертинського. Коли зала наповнилася живою музикою, в уяві склалася єдина картина чудового та водночас трагічного минулого…

Додому йшла засніженими пустими вулицями Печерська, а в голові крутилася мелодія знаменитого танго «Магнолія»:
В бананово-лимонном Сингапуре, в буре,
Когда поет и плачет окен
И гонит в ослепительной лазури
Птиц дальний караван…