Розбирають по частинах

Розбирати старовинну будівлю на Тарасовій, 4 почали ще на початку минулого тижня. До будівлі підігнали техніку. Будівельники відбійними молотками розбивають балкони, зовнішні прикраси будинку. Роботи тривають навіть у вихідні дні. 

Демонтажем завідує компанія “Інтеркомплектмонтажбуд”. Її співробітники дуже охоче показували тріщини в будівлі і розповідали про його жахливий аварійний стан.

“Так його простіше було б підірвати, ніж ось так по цеглині ​​розбирати. Він старий, в аварійному стані”, – розповів нам представник компанії Володимир.

Втім, трохи пізніше в “Інтеркомплектмонтажбуд” news.tochka.net запевняли, що нічого підривати і зносити не збираються, а те, що зараз відбувається з будинком називається “реконструкцією”.

“Ми розбираємо тільки стару частину. Згідно з проектом будівлю розберуть до другого поверху, а потім почнуть відновлювати заново. Будуть робити залізо-бетонні пояси. Там будуть не руїни, а нормальний будинок. Всі дії узгоджені, є дозвільна документація. Там не буде ніяких скляних фасадів. Все відновлять, як було”, – розповів по телефону представник компанії Віктор Миколайович, який відмовився назвати своє прізвище.

Зносити не дозволяли

У Головному управлінні з охорони культурної спадщини на питання news.tochka.net, чи давали вони дозволи на знесення будівлі відповіли негативно.

“Дозволи на знесення ми не давали, до нас ніхто не звертався з таким питанням. У будівлі є статус пам’ятника архітектури, ніхто цей статус не знімав. Що там зараз відбувається, не знаю”, – повідомив керівник прес-служби управління Сейран Варданян.

Втім, цим питанням пообіцяли зайнятися. “Ми сьогодні-завтра пошлемо туди інспекторів. Будемо вживати заходів. На будівництво повинні були прийти інспектора. Будемо з’ясовувати, що там відбувається”, – повідомив Варданян.

Знищений вогнем

Будинок на Тарасовій, 4 було побудовано в 1905 році за проектом архітектора Олтаржевський. Це був яскравий приклад стилю модерн в Києві.

Кажуть, що якийсь час тут жив відомий музикант і збирач фольклору Мойсей Береговський. Пізніше була комуналка, але з 70-х років її мешканців розселили. Будинок потребував ремонту, та робити його ніхто не поспішав.

У 1994 році будівлі присвоїли статус пам’ятника архітектури, а в 2011 році в ньому сталася сильна пожежа.

Голова комісії Київради з питань культури і туризму Олександр Бригинець висловлює побоювання, що пожежа сталася в будівлі не випадково.

“Справжні плани влади і забудовників – знищити цей будинок, а на його місці побудувати “чудовисько” в стилі сусіднього готелю Hyatt”, – вважає політик.

Активіст громадської організації “Збережи Старий Київ” Ігор Луценко вказує на те, що навіть після пожежі власник не поспішав відновлювати пам’ятник архітектури.

“Мало того, що через халатність власника згоріла пам’ятка архітектури. Власник навіть нічого не зробив по її відновленню. Управління з охорони культурної спадщини повинно було за цим стежити, але при їх потуранні пам’ятка втратила частину своєї цінності”, – говорить правозахисник і зазначає, що вже підготував звернення до прокурора Києва з приводу ситуації з будинком.

На минулих вихідних під будинком вже проходили акції протесту під назвою “Поминки пам’ятника”. Активісти обіцяють, що на цьому не зупиняться і будуть намагатися і далі захистити будинок від знищення.