Базові цифри та ідеї Стратегії-2025, що викликають сумнів:

– Населення Києва досягне 3-х з невеличким хвостиком мільйонів, а зараз ніби-то менше 3-х. Поясню для чого потрібно занижати кількість населення: це дозволяє недобудувати шкіл, лікарень, бібліотек, тощо… Дозволяє показувати вищі показники на душу населення. Припустимо, якщо занизити кількість жителів Києва, одразу ж збільшується середня житлова площа на душу населення. Тепер вона ніби-то становить 21 м2.
Генплан називає ту ж цифру, але передбачає, що щодня в Києві знаходитиметься до 4 млн. осіб. Це включно з незареєстрованими, тими, що проживають тимчасово і тими, що приїжджають з приміської зони.

– Площа київських доріг збільшиться у 3 рази і досягне близького для європейського міста показника – 6% від площі міста. За рахунок чого можна збільшити площу доріг? За рахунок розширення доріг, за рахунок побудови нових доріг та за рахунок побудови кількарівневих розв’язок. Розширювати дороги нікуди, бо навколо забудова. Нових доріг поки не будують, але якщо і будуватимуть, то не вдвічі більше ніж було у всьому місті досьогодні. Хтось згадає про довгу й широку окружну, що запланована. Нагадаю, що вона не знаходиться на території міста.
Генплан передбачає збільшення площі доріг в 1.7 рази, тобто до 3.4% відсотків від території міста. Це в 1,75 раз менше, ніж прописано в Стратегії.

– Кількість житла у Києві за 14 років виросте в 1.5 раза. Тобто за найближчі рокі побудують ще пів існуючого Києва. „Свежо предание, до вертися с трудом”. Тим паче, що й зараз у Києві стоять непроданими тисячі квартир… За умови, що населення Києва майже не збільшиться, кому потрібні будуть ці метри? Якщо йдеться про заміну „хрущовок” новими будинками, то це не буде прямим збільшенням житлових площ, адже частина побудованого житла компенсуватиме те, що є зараз. Таким чином, доведеться не лише побудувати нові пів-Києва, а й перебудувати частину того, що є… Будівельники обережно натякнули О.Попову, що це неможливо, але хто їх слухатиме?
Генплан передбачає приблизно такий, як і Стратегія, обсяг новобудов, але при цьому територія зелених зон і рекреаційні сектори в місті – збільшуються. Таким чином, кількість жилих метрів збільшиться переважно за рахунок ущільнення забудови. Нові будинки почнуть будувати у дворах кожного з нас, бо нових масивів будуватиметься не так вже й багато. Нові й нові кияни будуть переймати досвід громадських активістів, що воюють з ущільнюючою забудовою.

– Кількість музеїв у Києві зросте до 5 на 100 000 населення. Це означає, що їх буде 150-160, а зараз, як зазначено в стратегії, 26. Таким чином за 14 років у Києві відкриють 130 музеїв. Майже 10 щороку. Нагадаю, що Музей Історії Києва досі без приміщення, 3 лаврських музеї під загрозою виселення, російський музей судиться за приміщення з іншим музеєм… Музеї не обладнані системами пожежотушіння, клімат контролями в сховищах, не мають охорони, 5 років не купують нових експонатів… Зарплата працівників музеїв дорівнює зарплаті працівників дитсадків і бібліотек і значно нижча київського прожиткового мінімуму. Фахівців, які могли б прийти в нові 130 музеїв просто не існує: свої – переважно пенсійного і передпенсійного віку, а приїжджі за такі гроші навіть кімнату в гуртожитку не зможуть винаймати. Як можна різко збільшити кількість музеїв у 5 разів? Надати статус музею кожному музейному залу чи застосувавши ще якусь аферу.
Генплан не передбачає будівництва ЖОДНОГО нового музею, як і будівництва приміщення для існуючого в ящиках Музею Історії Києва.

– Кіностудію Довженка перетворять в сучасний кіно виробничий комплекс. Хороша новина, але кіностудія не належить місту, а її земля значною мірою вже продана в приватні руки.
Генплан не згадує про таку ідею ніяким чином.

– Київ стане туристичним містом. Кількість туристів збільшиться з 1 млн. до 2.6. А далі йде опис побудованих готелів, тощо. Хотілось би нагадати, що в радянські часи в Києві було більше туристів, ніж зараз, а готелів значно менше. Тож, питання не в готелях, а в МОТИВАЦІЇ. Мотивація – це елемент креативу. Жодна мотивація – не проголошена. Таким чином, Київ буде приваблювати гостей хорошими готелями (ніби їх немає в Європі) і…. культурною долиною, а не історичними пагорбами, як це було раніше. Так-так, саме „Культурну долину” (гасло долини: Створення Унікальної Культурної Атмосфери. СУКА – як човен назвеш, так він і попливе) збираються будувати в місті, що як і Рим, стоїть на 7 пагорбах і пишається своїми пагорбами, а надусим – Дитинцем, Київським Кремлем. А я дивуюсь, чому вже нищать Щекавицю і Лису гору – зачищають під долину.
Генплан передбачає побудову кількох торгівельно-розважальних комплексів (мабуть, це привабить туристів), добудову ганебного довгобуду на Андріївському узвозі – Театру на Подалі та реконструкцію Київської Оперети. Ніяких нових театрів, обіцяного концертного залу чи інших обертів, що підвищать туристичну привабливість столиці, не передбачено.

Гадаю, прикладів достатньо…. Але їх є ще чимало…

Висновок, який напрошується сам собою: Генплан, який обговорюється фахівцями реалістами не може вмістити в себе фантазій американських стратегів, що розробляли Стратегію-2025. Генплан готується за участі усіх служб міста, які хоч якось відповідають за свої проекти і вимоги, а стратеги з-за кордону підготували Стратегію для читання, а не для реального виконання. Чого варті лише нові 130 музеїв!!! Тож, є підстави стверджувати, що Стратегія – ніщо інше, ніж передвиборча декларація О.Попова, що готується до посади мера. Але, як завжди буває в таких випадках. Технологи переборщили: поруч з речами, які важко перевірити і доказово спростувати – зменшення злочинності в 1,5 разів, збільшення середнього віку на 7 років, тощо – проголосили очевидні дурниці.

Чи можна декларуючи такі дурниці стати мером міста? Я думав, що не можна. Але ж Черновецький зміг. І не раз!