Перший пам’ятник з’явився в 1899 р. з нагоди 100-річчя з дня народження О.С.Пушкіна. Викладачі та учні 5-ої чоловічої гімназії зібрали чималу як на той час суму – 900 рублів, яких вистачило, щоб установити перед гімназією невеликий бронзовий бюст Пушкіна на базальтовій колоні. Бюст привезли з Петербурга, скульптор – Р.Р.Бах. Скромний чотириметровий монумент досі стоїть на тому самому місці – пл. Слави, навпроти транспортного університету.

На п’єдесталі напис: «Александру Сергеевичу Пушкину Киево-Печерская Гимназия. 1799. 26 мая 1899». Того ж року гіпсовий бюст поета прикрасив і фасад доходного будинку мадам Рольник, що на Подолі. Очевидно власниця була палкою прихильницею автора «Руслана і Людмили». Як не дивно, творіння збереглося попри всі історичні катаклізми. Помилуватися ним можна за адресою вул. Костянтинівська, 16, але доведеться добряче задерти голову, бо знаходиться бюст на рівні верхнього поверху.

Наступний скульптурний витвір з’явився вже за радянських часів, у 1937 р., з нагоди 100-річчя від дня загибелі поета. Його кілька разів реставрували, у 1970 р. відлили з чавуну за оригіналом скульптора Л.Блоха.

Нині він знаходиться на території школи-гімназії № 153  ім. Пушкіна (вул. Чорновола, 37).І, нарешті, 2 червня 1962 р. було встановлено великий пам’ятник поетові біля входу в Пушкінський парк. Скульптор О.Ковальов та архітектор В.Гнєздилов вдало втілили свободолюбивий та романтичний образ кумира молоді. Постать поета (висотою 3,5 м) встановлена на постаменті з чорного лабрадориту, на якому напис: «Пушкіну – український народ». Загальна висота пам’ятника – 7,17 м.

Незабаром, у 1970 р., на стіні печерського особняка (вул. Грушевського, 14) з’явився бронзовий барельєф поета, виконаний скульптором М.Вронським.

Деякі дослідники схиляються до думки, що саме в цьому будинку могли мешкати Раєвські, з якими приятелював поет. Але на даний час жодних документів на підтвердження цієї версії не знайдено.  Уважні кияни пам’ятають, що оригінальні зображення поета прикрашають вестибюлі метро «Університет» та Національної бібліотеки ім.Вернадського.

Існує ще одне скульптурне зображення О.С.Пушкіна, не так давно встановлене у затишному київському дворику в центрі міста.

Хотілося б почути думку наших читачів, за якою адресою можна ним помилуватися. Правильні відповіді та прізвища їх авторів будуть опубліковані в наступному номері газети.